5 شخصیت کچل برتر تاریخ بازی‌های ویدیویی

زندگی هیچ‌گاه برای هیچ فردی ساده نبوده و پس از آنکه وارد واقعیات زندگی و مسائل جدی می‌شوید، انگار یک ویروس به جان آدم می‌افتد که نمی‌گذارد، دیگر نصف راحت کشید. تازه همین حوالی است که مشکلات از چپ و راست به آدم هجوم می‌آورند و کم‌کم می‌بینی که موهای سر، یک به یک از میان می‌روند و کله خالی می‌شود؛ دقیقاً مانند همان صحنه‌ی مخوف از بازی دث استرندینگ که گیاهان با بارش باران مخصوص (تایم‌فال) خشک می‌شوند. امروزه افراد کچل را می‌توان همه‌جا یافت، از بازیگران سینما گرفته تا شخصیت‌های بازی‌های ویدیویی، در این مطلب سعی می‌کنیم معروف‌ترین و بهترین شخصیت‌های کچل بازی‌های ویدیویی را معرفی کنیم.

دنیای بازی‌های ویدیویی، کچل‌های چندان زیادی ندارد و معمولاً استودیوها علاقه‌مند به ساخت شخصیت‌هایی خوش‌چهره و خوش‌قیافه هستند، اما شاید محبوب‌ترین شخصیت‌های ما، کچل باشند و حتی به آن فکر هم نکرده باشیم. از دست دادن مو، دلیل نمی‌شود که دیگران را به چشم دیگری نگاه کنیم و این مسئله‌ای کاملاً طبیعی است. چند سالی است که تراشیدن موی سر و کچل بودن، به یک استایل خاص تبدیل شده و بنابراین اگر موهای خود را از دست داده‌اید،‌ نگران نباشید،‌ ممکن است جیسون استاتهام بعدی شما باشید!

از دست دادن موی سر، دردسرهای خود را هم دارد. برای نمونه آفتاب‌سوختگی پوست سر واقعاً درد دارد و البته باید هر روز هم موهای خود را بتراشید تا ظاهر مناسبی داشته باشید. هنوز هیچ استودیوی بازی‌سازی به این اندازه وارد جزئیات نشده و زندگی یک شخصیت کچل و چالش‌های آن را به تصویر نکشیده است، بلکه تنها جنبه‌های اکشن زندگی‌شان را نمایش داده و البته مشخص نیست آن‌ها چطور مو‌های خود را از دست‌ داده‌اند.

وقتی صحبت به بازی‌های ویدیویی می‌رسد، دنیایی از شخصیت‌های مختلف جلوی چشممان ظاهر می‌شود، از جادوگران مو بلند گرفته تا پدران ناامید و حتی کودکان شیطانی؛ اما در این مطلب قرار است به برترین کچل‌های بازی‌های ویدیویی بپردازیم و آن‌ها را معرفی کنیم.

5. سولاس (Solas)

بازی: Dragon Age Inquisition

اولین کچلی که قرار است به آن بپردازیم، اصلاً از نسل انسان نیست و از همان ابتدا مویی به سر نداشته است. او سولاس، یک الف جادوگر از مجموعه بازی عصر اژدها (Dragon Age) است و فکر نمی‌کنم کسی همان ابتدا از این گوش دراز کچل خوشش آمده باشد. در واقع هر چه جلوتر هم می‌رویم، حس بدتری نسبت به او پیدا می‌کنیم و در اواخر بازی نیز حقایق مهمی در مورد آن متوجه می‌شویم.

سولاس زاده‌ی روستای کوچکی است و قبل از وقایع مهیب بازی،‌ بیشتر اوقاتش را در جنگل به سر می‌برد و چندان هم علاقه‌ای به صحبت و دورهمی ندارد. اگر چه سولاس یک جادوگر به حساب می‌آید، اما قدرت‌های جادویی او محدود است و بیشتر به عقل و خرد روی می‌آورد. معمولاً شخصیت‌های سریال و بازی که کچل می‌شوند، یا به قاتلی خشن تبدیل می‌شوند یا به فردی عاقل و دانا. سولاس نیز مربوط به دومین دسته است.

بیشتر افراد،‌ سولاس را به عنوان فردی آرام و دانا می‌شناسند و به نظر می‌رسد که این کله‌ی کچل،‌ باعث شده تا اندکی عقل خود را بیشتر به کار بگیرد. خوشبختانه او از همان کودکی کچل بوده و خبری از موی بلند در نژاد او نیست و به همین دلیل نیازی به اصلاح روزانه ندارد و نداشتن مو هم،‌ چهره‌ی او را به فردی خطرناک و عصبانی تبدیل کرده است.

4. بیتورس مندز (Bitores Mendez)

بازی: Resident Evil 4

بازی رزیدنت ایول ۴ هنوز هم جزو بهترین بازی‌های مجموعه به حساب می‌آید که دنیایی از هیجان و ترس را به روی ما گشود. این بازی همچنین حریف‌های مخوفی داشت که شکست‌ دادن آن‌ها کار ساده‌ای نبود. یکی از این حریف‌ها، بیتورس مندز نام داشت که یک کشیش کاتولیک بود که در منطقه‌ای دور افتاده در اسپانیا به تبلیغ دین می‌پرداخت. اگر این اثر ترسناک را تجربه کرده باشید، قطعاً با کله‌ی کچل مندز آشنا هستید که برای اولین بار،‌ چون برق می‌درخشد و در کنار آن ریش و ابروهای اخمو، صورتی فوق‌العاده ترسناک ایجاد کرده است.

مندز تحت تأثیر سلاح‌های شیمیایی قرار گرفت و به یکی از اهداف اصلی شخصیت‌های اصلی رزیدنت ایول ۴ از جمله لئون کندی تبدیل شد و بالاخره در قلعه‌ی سالتزار به قتل رسید. نه تنها او یکی از شناخته‌شده‌ترین شخصیت‌های کچل بازی‌های ویدیویی است، بلکه آن بارانی بلد و همچنین چشم مصنوعی‌اش باعث شده تا قیافه‌ی او تا آخر عمر در ذهنتان باقی بماند. لحظات آخر زندگی مندز نشان داد که او فرد سرسختی است و به این آسانی نمی‌میرد و در آخر نیز تبدیل به موجودی عجیب شد که امیدوارم روزی از ذهن من پاک شود.

شاید آخرین سخنان مندز،‌ به عنوان فردی کچل که با لئون کندی خوش‌چهره مواجه می‌شود،‌ درد دل فردی باشد که تازه موهایش را از دست داده است:‌ «خونی که در رگ‌های تو جریان دارد با ما فرقی ندارد، اما به نظر می‌رسد که تو از ما نیستی. یادت باشد اگر روزی تحمل دیدنت را نداشته باشیم،‌ آنگاه با عواقب شدیدی روبه‌رو خواهی شد.» خوشحالیم که مندز توسط لئون کشته شد و دیگر لازم نیست کابوس آن کله‌ی کچل و صورت ترسناک را ببینیم!

3. فرمانده زاوالا (Zavala)

بازی: مجموعه‌ی Destiny

فرمانده زاولا از جمله محافظان زمین و برترین افراد کلاس تایتان است و تنها هدف او، نجات بشریت در مقابل تمام خطرات است. او هوش نظامی عجیبی دارد و فرماندهی اکثر عملیات‌های نظامی را بر عهده دارد و گاردین‌ها را دو بار در نبردهای عظیم به پیروزی رسانده است. داستان زندگی زاوالا بسیار جالب است، او که به نظر جانش را از دست داده بود، به زندگی بازگردانده می‌شود، اما هیچ چیز از گذشته‌اش به یاد نمی‌‌آورد. جالب است پس از آن بار دیگر کشته شد و به زندگی بازگردانده شد و همین باعث شد تا تصمیم بگیرد که باری همیشه به عنوان یک مدافع زندگی کند و زندگی‌اش را برای آسایش انسان‌ها وقف کند، چه انتخاب خردمندانه‌ای، نه؟

زاوالا در طول سری بازی Destiny نقش مهمی دارد و می‌توان او را جزو مهم‌ترین شخصیت‌های بازی دانست که با صورت رنگ و رو رفته و قدرت‌های مهیبش شناخته می‌شود. واضح است که از همان ابتدا هم خبری از مو نبوده و نژاد او،‌ کاملاً بی‌مو است و به کچلی شناخته می‌شوند. او فرمانده‌ای بی‌نظیر است و هوش و ذکاوت بالایی در نبردها دارد، اما به قانون و اصول پایبند است و نمی‌تواند بی‌‌عدالتی و حضور بیگانگان را تحمل کند. این باعث شده تا زاوالا زمانی برای شستن مو و استفاده از شامپو نداشته باشد و شاید جزو معدود کچل‌هایی باشد که به راحتی با این مسئله کنار می‌آید.

2. دکتر اگمن (Dr. Eggman)

بازی: سری سونیک

هر چه در مقاطع تحصیلی بالاتر بروید و خود را در علم و دانش غرق کنید، شانس از دست دادن موهایتان بیشتر می‌شود،‌ حداقل این بلایی است که سر دکتر اگمن،‌ هماورد منفور بازی سونیک آمده است! دکتر اگمن از جمله شخصیت‌هایی است که توسط نائوتو اوشیما از طراحان مشهور شرکت سگا خلق شده و در طراحی آن، ظاهر تخم‌مرغ شکل شخصیت‌های نائوتو حفظ شده است. اگمن دانشمندی دیوانه است که هر بار با تولید سلاحی جدید،‌ سریع به دنبال فتح دنیا و ایجاد امپراتوری نو می‌رود.

فرایند ایجاد یکی از برترین شخصیت‌های کچل بازی‌های ویدیوی بسیار جالب است. مدیر شرکت سگا به دنبال شخصیتی بوده که بتواند با ماریو شرکت نینتندو رقابت کند. طرح‌های بسیار زیادی به ثبت رسید، اما در میان آن‌ها شخصیتی تخم‌مرغ شکل که پیژامه به تن داشت دیده می‌شد که در نگاه اول، شباهت زیادی به تئودور روزولت، رئیس‌جمهور وقت آمریکا داشت، اما در آخر برگ برنده به سونیک رسید و از آنجایی که یک آنتاگونیست برای سونیک تعریف نشده بود، همان پیژامه پوش انتخاب شد و به دلیل قیافه‌ی تخم‌مرغ شکلش، اسمش را دکتر اگمن گذاشتند.

اگر طرح‌های اولیه او را ببینید، صورتی کاملاً کچل با سبیل‌های تنومند را خواهید دید که عینک مخصوصی به تن دارد. شکل بزرگ، کله کچل، عینک گرد و سبیل کلفت، برعکس چیزی است که از یک شخصیت منفور انتظار دارید اما آی کیو ۳۰۰ قطعاً او را به یکی خطرناک‌ترین افراد تبدیل کرده است. کچل بودن واقعاً مناسب دکتر اگمن است و معلوم نیست این سبیل‌های پرپشت نیز از کجا آمده‌اند،‌ هر چه باشد او دیوانه‌تر از این حرف‌هاست که به ظاهر اهمیت بدهد؛ قدرت و امپراتوری تنها چیزی است که دلش را خوش می‌کند.

۱. کریتوس (Kratos)

بازی: مجموعه‌ی گاد آو وار

وقتی صحبت از معروف‌ترین شخصیت‌های کچل بازی‌های ویدیویی می‌شود، قطعاً اسم کریتوس همان ابتدا به فکر همه‌ی ما می‌رسد. کریتوس از جمله شخصیت‌های کاملی است که لحظه به لحظه زندگی‌اش را از حفظ هستیم و همراه او بزرگ شدیم. اولین بار که کریتوس را دیدیم، فهمیدیم که او جنگجو اسپارت است و فردی بی‌رحم و بسیار تنومند است. اما هر چه جلوتر رفتیم، ارتباط نزدیکی با او برقرار کردیم و بعدها بود که آن لحظه‌ی تراژیک قتل خانواده‌اش به دست خود، ما را تکان داد. این واقعه حتی اگر از ذهن او پاک شود، هیچ‌گاه از تن او جدا نمی‌شود و خاکستر خانواده‌اش، برای همیشه روی سر و پوست او جا خوش کرده است تا یادش باشد که چه کار اشتباهی انجام داده است.

کریتوس، پسر زئوس و یک نیمه خدا است که از دست کارهای او به تنگ آمده و تصمیم می‌گیرد تا انتقام کشتن خانواده‌اش را با از بین بردن تمامی خدایان بگیرد. اسم او با انتقام و خشونت گره خورده و دقیقاً از همان دسته کچل‌هایی است که می‌خواهد دنیا را تصرف کند و علیه تمام قانون و خدایان به پا خیزد. او زبانی غیر از خشونت را نمی‌فهمد و این ویژگی در سه‌گانه خدای جنگ کاملاً به چشم می‌آید. روند طراحی شخصیت او نیز داستان جالب است و استودیو سانتا مونیکا، انواع و اقسام طرح‌ها را بررسی کرده و در نهایت به این نتیجه رسیده که کریتوس باید فردی کچل و تنومند باشد و برعکس دیگر اسطوره‌های یونانی، زره و لباسی متفاوت داشته باشد.

کریتوس در تمام سه‌گانه خدای جنگ به عنوان یک ضدقهرمان شناخته می‌شود که علیه همه‌کس و همه چیز برمی‌خیزد و تاب تحمل هیچ‌کس را ندارد. اگر چه پس از شماره‌ی اول به مقام خدای جنگ می‌رسد، اما خیانت زئوس باعث می‌شود تا تصمیم به انتقام از تمام خدایان بگیرد و سیستم آن‌ها را به هم بریزد. این اتفاقی است که در شماره سوم رخ می‌دهد و این مبارز بی‌رحم، بالاخره به آرزوی خود می‌رسد. پس از اتمام سه‌گانه، مدت‌ها خبری از کریتوس نبود؛ اما بازگشت جنجالی او، نشان داد که هنوز هم همان فرد سابق است، اما دیگر آن‌قدر خشن و عصبانی نیست و سعی می‌کند تا خود را آرام نگاه دارد.

بازی گاد آو وار، کریتوس را در میان‌سالی به تصویر می‌کشد که دیگر آن خوی وحشی و عصبانی را از دست داد و پس از تشکیل خانواده در منطقه‌ی اسکاندیناوی، ترجیح می‌دهد تا زندگی آرامی را دنبال کند، اما انگار خدایان دست از سر او بر نمی‌دارند و باز هم ماجراجویی شروع می‌شود. گفتنی است بقراط، تمام عمرش را برای یافتن دوای کچلی تلاش کرد و از آنجایی که خود نیز موهایش را از دست داده بود، تاب تحمل این قیافه جدید را نداشت، اما بهتر بود که مانند هم‌میهن خود کریتوس، یک تتو خفن روی سر خود ترسیم می‌کرد و دست از این کارها برمی‌داشت. خدای جنگ کاریزماتیک ما، اگر چه به فردی کاملاً متفاوت تبدیل شده و ریش و سبیل بلندی استفاده کرده، اما همچنان کچل باقی مانده و تلاشی هم برای تغییر آن نمی‌کند، چرا که او برترین کچل بازی‌های ویدیویی است که هر بار، طرفداران خود را دیوانه کرده است.

به پایان معروف‌ترین کچل‌‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی رسیدیم. واضح است که می‌توانیم این فهرست را تا فردا نیز ادامه دهیم و افراد کچل زیادی در بازی‌ها وجود دارند و پیشنهاد می‌کنیم شما نیز در بخش نظرات، شخصیت‌های بیشتری را اضافه کنید تا این فهرست کامل‌تر شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *